Дії населення у разі виникнення паводку, повені
При отриманні попередження про загрозу затоплення внаслідок виходу із берегів великих та малих річок, внаслідок руйнування гребель водосховищ і виникнення катастрофічного затоплення слід дотримуватися встановленого порядку, без зволікання вийти в безпечні підвищені місця.
При рятувальних роботах, необхідно проявляти витримку і розважливість, суворо дотримуватися вимог рятувальників. Не можна переповнювати рятувальні засоби (катери, човни, плоти і т.д.), бо це загрожує безпеці рятувальників і тих, хто евакуюється.
Якщо є час, то необхідно вжити заходи щодо рятування майна і матеріальних цінностей – перенести їх на верхні поверхи будинків.
При достатній кількості часу здійснюються заходи щодо підготовки і проведення завчасної евакуації населення і сільськогосподарських тварин, вивозу матеріальних цінностей з районів можливого затоплення, про що оголошується спеціальним розпорядженням місцевих державних адміністрацій, органами місцевого самоврядування.
Населення про початок і порядок евакуації оповіщається з використанням сирен місцевих радіотрансляційних мереж і телебачення. Населенню повідомляються місця розгортання збірних пунктів евакуації, строки прибуття на ці пункти, маршрути руху під час евакуації пішим порядком, а також інші відомості, що зумовлюються місцевою обстановкою, очікуваним масштабом лиха.
У випадку раптових паводків попередження населення здійснюється всіма наявними технічними засобами оповіщення, зокрема – гучномовцями на пересувних установках.
Під час повені або паводка, населенню необхідно:
- зберігати спокій, уникати паніки;
- швидко зібрати документи, коштовності, ліки, продукти та необхідні речі;
- надати допомогу дітям, інвалідам та людям похилого віку, які підлягають евакуації, в першу чергу;
- при можливості негайно залишити зону затоплення;
- перед виходом з будинку вимкнути електрику та перекрити газ, загасити вогонь у грубах, зачинити вікна та двері;
- відчинити хлів – дати худобі можливість рятуватися;
- піднятися на верхні поверхи, якщо будинок одноповерховий – зайняти горища;
- до прибуття допомоги залишатися на верхніх поверхах, дахах, деревах чи інших підвищеннях та сигналізувати рятівникам, щоб могли вас знайти;
- перевірити, чи немає поблизу потерпілих, надати їм можливу допомогу;
- потрапивши у воду, зняти з себе важкий одяг і взуття, відшукати поблизу плавучі предмети, якими можна скористатися до отримання допомоги.
Необхідно пам’ятати деякі правила поведінки, коли людина повертається на територію після закінчення повені:
- переконатися, що ваше житло не зазнало внаслідок повені ушкоджень, та не стало аварійним, немає небезпечних уламків та сміття;
- не користуватися електромережею до повного осушення будинку;
- обов’язково кип’ятити питну воду, особливо з джерел водопостачання, що були підтоплені;
- просушити будинок, провести ретельне очищення та дезінфекцію забрудненого посуду і домашніх речей та прилеглої до будинку території;
- здійснювати осушення затоплених підвальних приміщень;
- заборонено вживати продукти, що були підтоплені водою під час повені – позбудьтеся їх та консервації, що була затоплена водою і дістала ушкодження.